Kariérové poradenství pro žáky 8. tříd

Ve dnech 24. února a 3. března zavítali do tříd 8.B a 8.A zaměstnanci Informačního vzdělávacího střediska Plzeňského kraje "Infokariéra" s velmi přínosným zážitkovým programem k volbě povolání na téma "Sebepoznání - Kdo jsem a co chci?"

V rámci volby povolání tuto besedu s našimi osmáky zorganizovala výchovná poradkyně školy Mgr. Věra Peterková.
Jednalo se o pětihodinový zážitkový program, při kterém se žáci zaměřili na reflexi svého vzdělávacího a kariérního směřování. Nejdůležitější složkou poradenského programu bylo mapování silných stránek žáků a jejich zájmů, osobních hodnot, motivů a jejich převedení do celku kompetencí a osobních cílů. Dále žáci získali přehled o základních informačních zdrojích, které mohou dále využívat pro volbu střední školy.

Nejprve program absolvovala v pátek dne 24. února třída 8.B pod vedením lektorek Mgr. Barbory Kreislové a Mgr. Dagmar Pelesné. O týden později zavítala do třídy 8.A dvojice lektorů Mgr. Lenka Benešová a Mgr. Michal Parlásek.

Po celou dobu programu děti pracovaly nejen samostatně, ale zejména v komunitním kruhu, kde sdílely své názory a plány do budoucna. Nejprve si děti uvědomily na základě poznání svých kvalit a silných stránek své budoucí směřování a poté každý tvořil svoji mapu blízkých i vzdálenějších životních cílů. Sebepoznání a reálné sebehodnocení coby základ životního i pracovního úspěchu byl tak dětem předložen velmi přitažlivou a zábavnou formou.

Písemnosti vzniklé při projektu si děti založily do svého osobního portfolia a také vznikla celotřídní mapa nejbližších cílů, do které si každý napsal to, co pro sebe považuje v nejbližší době za nejdůležitější a na čem by chtěl zapracovat. Tyto cíle se netýkaly jen školní práce, ale také trávení volného času, mezilidských vztahů nebo sportování.
Na závěr byli všichni lektoři odměněni velkým potleskem.

Mgr. Marcela Paulová
Datum vložení: 8. 3. 2023 11:18