Lyžařský kurz - Špičák 2023

Ve dnech 19. – 24. února proběhl na železnorudském Špičáku lyžařský kurz naší školy.

Když účastníci zájezdu nastupovali do připraveného autobusu za doprovodu urputného lijavce, při teplotách okolo deseti stupňů, naše očekávání byla na bodu mrazu, čili daleko pod venkovními teplotami. Ani příjezd do Železné Rudy nevypadal optimisticky, a tak jsme po čilých ubytovacích aktivitách koukali se smutkem v očích na provazy deště, které smáčely na dohled viditelnou sjezdovku. Náladu nám trochu vylepšilo bezproblémové ubytování, milý personál a chuťově výborná večeře, která dala předzvěst celotýdenního těšení se na obědy a večeře, neboť zdejší kuchař vládne svou vařečkou velmi zkušeně.

Jaké bylo naše překvapení, když jsme po prvním ranním nástupu dorazili na sjezdovku a vítalo nás slunečné ráno a poměrně skvěle upravené sjezdové tratě. Rozdělili jsme se do čtyř skupin - neb v letošním roce se do kurzu přihlásilo rekordních 47 žáků! Fialové a růžové družstvo začátečníků začalo základní prvky sjezdového lyžování na nejsnadnější sjezdovce. Družstva zelených a modrých postupně stoupala výš a výš a po základní lyžařské průpravě brzy dosáhla vrcholu Špičáku, kde si užívala nádherných panoramatických výhledů a terén červených a modrých sjezdovek, který byl po nedělním dešti překvapivě docela pěkně sjízdný. Od pondělí do středy nás čekaly skutečně nádherné sluneční dny s příjemnými teplotami, a tak se nám lyžování velmi líbilo. Ráno byly sjezdovky vždy perfektně připravené, odpoledne v paprscích slunce sníh trochu ztrácel tvar “manchestru“ a kondice sjezdovky šla rapidně dolů, přesto jsme naplno nasávali dovednosti lyžování a pokročilí lyžaři se stávali ještě pokročilejšími a z úplných začátečníků se postupně stávali lyžaři. V tom jim pomáhala čtveřice lyžařských vůdců – Martin Straka, Jiří Monhart, Pavla Hrazdilová a Jana Fetterová, kteří se spravedlivě střídali u jednotlivých družstev a každý z nich jim dával něco ze svého lyžařského umění – někdo více dravosti, jiný opatrnosti, někdo umění rychlosti a další dovednost něžného hranění na sněhové peřině.

Večery probíhaly v duchu komunikačních aktivit, informačních přednášek a promítacích dýchánků – kde se děti mohly podívat na fotky a videa ze sjezdovek a uvědomit si tak, jakým způsobem mohou vylepšit svůj styl a porovnat své dovednosti s ostatními. Poslední večer také proběhla zábavná show s názvem “Špičácký Kolibřík“, kde účastníci kurzu předváděli svá umění v kategoriích: hudební, taneční, reality show a zpravodajské a za své výkony pak byli odměněni nejen potleskem, ale i touto novou prestižní cenou.

Jediné, co nás mrzelo, bylo, že jsme nemohli podniknout naši tradiční celodenní běžkařskou výpravu, protože sněhu mimo sjezdovky bylo opravdu málo. Vyšli jsme si alespoň na pěší výlet do centra Železné Rudy a navštívili místní zajímavosti a využili lahůdkářské možnosti městečka.

Poslední den se s námi chtěl rozloučit ve stejném duchu, jako byl náš den příjezdní. Páteční ráno bylo opět mokré a kapky deště dopadaly na místa, kde jsme zažili mnoho lyžařských prožitků. Nenechali jsme se ale odradit a do nevlídného počasí jsme se dobře oblékli a vyrazili vstříc poslednímu lyžařskému půldnu. Za odměnu nás čekala téměř prázdná sjezdovka, která byla opět skvěle upravená a jejíž upravení tentokrát vydrželo až do našeho odchodu. Kapky deště se také umírnily, takže si troufnu tvrdit, že to byla jedna z nejlepších lyžovaček, co jsme zažili.

Po fantastické svíčkové, která nám naplnila hladová a unavená těla, jsme se poskládali do připraveného autobusu a se smutkem v očích se loučili se šumavskými kopečky, které nám poskytly krásných šest dní pobytu s kamarády, sportovního vyžití, pobytu na čerstvém horském vzduchu a hromadu krásných vzpomínek. Bylo to krásné a moc jsme si to užili.

Datum vložení: 21. 2. 2023 20:26
Datum poslední aktualizace: 25. 2. 2023 21:14