Menu
Základní škola Karla Vokáče

Přijímací zkoušky očima dětí

Ve dnech 12. a 15. dubna proběhly přijímací zkoušky a děti si vzájemně sdělovaly své dojmy a zážitky....

Karolína Kochmanová, 9.A

Přijímačky na SŠ

Příprava na přijímačky začala už v září, když jsem ještě ani nevěděla, kam chci jít. Od září až do dubna jsem pravidelně chodila na přípravu k přijímačkám u nás na škole. Byla to 3x týdně matika a dvakrát čeština.

Přihlášku jsem po nekonečném rozhodování podala na 3 gymnázia, do poslední chvíle jsem nevěděla, čím chci být.

Tehdy mi došlo, že už pro ty přijímačky budu muset něco začít dělat, abych si pak nevyčítala, že jsem se kvůli své lenosti nikam nedostala. Ke konci února jsem si vytiskla všechny testy z minulých let (jak čj, tak i matiku) a v březnu jsem zlehka začala s domácí přípravou. Každý týden jsem ve svém volném čase udělala alespoň jeden test, čímž jsem se dočasně vzdala svých koníčků. Přijímačky a svou budoucnost jsem dala na první místo, protože mi to připadalo správné.

Stejně jako většina deváťáků jsem využila možnosti přijímaček nanečisto na naší škole, které pro mě dopadly katastrofou (hlavně z matiky), ale vyzkoušela jsem si, jak vyplňovat záznamový arch. Už když jsme to psali nanečisto, tak jsem byla ve stresu, i když o nic nešlo, což mi popravdě moc nepomohlo, ale uvědomila jsem si, jak to zhruba může v den D vypadat.

A tak jsem staré přijímačky dělala častěji, ale nemohla jsem udělat víc jak jeden test z matiky a jeden test z Čj denně. Uspávalo mě to.

Čím víc se to blížilo, tím víc jsem byla ve stresu. Ať už jsem v boji se stresem udělala cokoliv, nikdy to nepomohlo, alespoň ne na 100 %.

Týden před přijímačkami nám bylo doporučeno, ať už se neučíme. Bylo to docela vysvobození, přece jen 8 měsíců trápení se podepíše na každém z nás. Skutečně jsem se cca týden před tím neučila, spíše jsem odpočívala a do posledního dne chodila do školy, jelikož mi to trochu pomohlo vždy na pár hodin zapomenout.

Na den D jsem se podle doporučení dobře vyspala a s dostatečným předstihem jsem se dostavila na první termín přijímaček. Bála jsem se a stres se hodně podepsal hlavně na matice, kde jsem způsobila mnoho zbytečných chyb. Věděla jsem, že teď musím na co nejlepší výsledek napsat češtinu a musím na tu matiku zapomenout. Po té hodinové přestávce se mi to fakt podařilo a čeština dopadla mnohem lépe, než bych čekala. Nutno podotknout, že s češtinou jsem si mnohem víc jistější a už jsem nebyla ve stresu.

Za odměnu jsem si slíbila můj oblíbený oběd, abych měla motivaci. Ten slib jsem si i při špatném výsledku splnila.

O víkendu mezi termíny jsem si odpočinula a hlavně jsem v rámci možností na přijímačky nemyslela.

Při druhém termínu jsem téměř žádný stres nepociťovala, už jsem to jen chtěla mít za sebou, ať to dopadne jakkoliv. Druhý termín byl pro mě lehčí, i když to byla má poslední šance, jak se dostat na střední, výsledky se stejně dozvím až za měsíc, ale více bodů už jsem si snad nemohla ani přát. Ve výsledku z toho mám dobrý pocit.

Teď už vím, že když se na přijímačky dobře připravujete, stačí vám příprava doma a ve škole. Připadá mi zbytečné platit tisíce za jiná doučování, když stačí 8 měsíců dobrovolné přípravy, kvalitní spánek, žádný stres, trocha toho štěstí a máte to v kapse. Ale jakou cestou se vydají jiní, to už je jejich rozhodnutí.

Moudro na závěr: Nepodceňujte to, ale všeho moc škodí. Vy to zvládnete!

 

Petra Moutelíková, 9.A

Přijímací zkoušky 2024

Přijímací zkoušky nejsou jednoduché. Ale není třeba se toho bát, a pokud se na to „nevykašlete“, zvládnete to. Jedna z nejdůležitějších věcí je zachovat klidnou hlavu a zbavit se toho velkého stresu, který nás neustále pronásleduje.

Mně například pomohlo, že jsem chodila na procházku, na čerstvý vzduch, a zabývala jsem se koníčky, které mám ráda… Je důležité si najít vlastně nějaký lék, lék na náš stres. A je to velká potřeba, jelikož stres dělá velkou a špatnou paseku.

S tím souvisí také to, že pokud se budete učit, procházet si ty didaktické testy, nemusíte se ničeho bát, jelikož všechny jsou skoro na stejný způsob. Já jsem se začala učit už v září s tím, že jsem chodila na doučování, učila jsem se a později docházela na přípravný kurz, který vám doporučuji.

Čím bych se řídila je: zachovat klid, nebát se, najít si ten svůj „lék“… A hlavně se nevzdávejte, jděte si za tím, co chcete dokázat a neposlouchejte ty řeči, že to nezvládnete. Protože já vím, že to zvládnete, vím to. Ale musíš se k tomu nějak postavit a věnovat tomu čas.

 

Anna Elicarová, 9.A

Přijímačky 2024

Mé vnímání přijímacích zkoušek bylo celkem dobré. S vizí, že se hlásím na matematickou střední školu, jsem se více připravovala na matematiku. Doporučuji vám, abyste zjistili priority vaší vybrané střední školy, např.: bodové hodnocení, portfolio, životopis atd...

Pokud máte nějaké diplomy ze soutěží, vůbec se nebojte a vše dejte do portfolia. Za portfolio a vysvědčení se též dá nasbírat docela dost bodů. Pro někoho, kdo nemá ani jeden diplom či „hezké“ vysvědčení, hrají velkou roli přijímačky. Těmto lidem doporučuji se začít intenzivně připravovat už od září.

Velké plus jsou i přípravné kurzy – ať již od školy, kterou jste si vybrali, nebo i od učitelek ze základní školy – (pí uč. P. Dostálová a pí uč. M. Paulová). Tyto hodiny navíc vám mohou u přijímaček velmi pomoci.

… A hlavně pevné nervy!

 

Lilien Krejčíková, 9.B

Přijímací řízení 2024

Mám za sebou přijímací zkoušky. Na přijímací zkoušky jsem se začala připravovat od září, ale už od 8. třídy jsem chodila na doučování M a ČJ k paní učitelce P. Dostálové a M. Paulové. Od září jsem si zkoušela dělat testy Cermatu, zpočátku to moc nešlo, takže to mělo někdy dopad na moji psychiku, ale díky mým rodičům a sportu jsem to zvládla. Ze začátku bylo složité to všechno skloubit, co se týče sportu a školy, takže první dva měsíce byly opravdu náročné - ale vše se dá zvládnout když člověk chce. Pravidelně jsem chodila na doučování anebo za mojí maminkou, která mi s tím pomáhala a jsem velmi vděčná, že měla se mnou trpělivost.

Čím více se blížily přijímací zkoušky, tím byly větší nervy a stres. Člověk si musí najít něco na odreagování, což já jsem měla: sport. Když jsme psali přijímací zkoušky nanečisto, tak to byla pro mě hrůzam i když o nic nešlo, ale hodně mi to dalo a pomohlo. Jak se říká: těžko na cvičišti lehko na bojišti. Den před přijímacími zkouškami jsem zůstala doma, pořádně se vyspala, četla si a šla na trénink se odreagovat.

Když nadešel den D, byla je mjiž klidná s všdomím, že ať to dopadne jakkoli, doma mě budou mít stejné rádi jako předtím. To ve mně vyvolalo ten největší klid. Byla jsem ráda, že jsme první psali matematiku, která mi popravdě sedla více než čeština (každý to má samozřejmě jinak). Důležité je zachovat klidnou hlavu, nestresovat se a říct si, že jsme pro svůj úspěch udělali maximum možného. Druhý termín mi sedl lépe, většina mých chyb byla zbytečná.

Teď si přeji, abych se dostala na tu školu, kterou si nejvíce přeji.  

Moje školy jsou tyto:

 1. Střední průmyslová Škola strojnická a Střední odborná škola Škola Profesora Švejcara - pedagogické lyceum - tělesné zaměření

2. Gymnázium a SOŠ Rokycany - ekonomické lyceum 

3. Střední průmyslová Škola strojnická a Střední odborná škola Škola Profesora Švejcara - pedagogické lyceum, humanitní zaměření

Co bych závěrem doporučila?

Jděte na Dny otevřených dveří na vámi zvolené školy, vše si prohlédněte a poptejte se, jaká jsou kritéria přijetí (př. body za portfolio žáka, vysvědčení...), nebo to najdete na stránkách dané školy. Připravujte se zodpovědně na přijímací zkoušky a neberte to na lehkou váhu. V tu chvíli si možná myslíte, že dáte všechno, ale opak je pravdou. Určitě navštěvujte školní přípravu z ČJ a M. Najděte si něco na odreagování. Přijímací testy si zkoušejte každý den, ale jeden den v týdnu si nechte jen pro sebe. A důležité je i nezanedbávat školu. Chovejte se slušně, snažte se mít dobré známky a chování atd... Moc žáků si tohle zpočátku neuvědomuje, ale tohle vše se vám může počítat jak na střední školu, tak i na učební obor. Důležité je se zbytečně nestresovat. Všichni jsme to zvládli a vy to zvládnete také!

Datum vložení: 20. 4. 2024 22:42
Datum poslední aktualizace: 7. 5. 2024 13:13
Autor: Správce webu

Základní škola

INZERÁT - nabídka pracovního místa

ZŠ Karla Vokáče Strašice hledá zaměstnance pro obsazení pracovní pozice VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY.

Podrobné informace naleznete v příloze.

Inzerát_vedoucí školní jídelny.pdf

Typ: PDF dokument, Velikost: 252 kB

Jarní zpívání

Pozvánku na akci naleznete v příloze.

Jarní zpívání.pdf

Typ: PDF dokument, Velikost: 66.57 kB

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Režim dne

0. - 7:05 – 7:50
1. - 7:55 – 8:40
2. - 8:50 – 9:35
3. - 9:50 – 10:35
4. - 10:45 – 11:30
5. - 11:40 – 12:25
6. - 12:35 – 13:20
7. - 13:25 – 14:10
8. - 14:20 – 15:05
9. - 15:15 – 16:00
10. - 16:10 – 16:55

Mohlo by Vás zajímat